Türkçe English
KOYUN KALDIRMA ELAVATÖRÜ


  İŞLEVİ

    

  Bir sehpa üzerinde kesimi tamamlanan koyunlar, arka ayaklarından kanama kancası yardımıyla kaldırma elevatörüne aktırılır. Kaldırma elevatörü ile kanama hattından düşük seviyede kesimi yapılan koyunlar, uygun bir eğimle kanama hattına alınır. Koyun kaldırma elevatörü kanama hattı konumu ile aynı zincirle çalışabileceği gibi iki ayrı sistem şeklinde de çalışabilir. Kanama kancası kaldırma elevatörünün zincirine sabit olarak monte edildiğinde, sürekli kendi etrafında kanama hattı ile birlikte hareket eder. Aktarma kısmında boşa çıkan kanama kancası tekrar kesim alanına döner.

   

   
   

  TEKNİK ÖZELLİKLERİ

    

  Özel hazırlanmış yataklı zincirlerle yapılan konveyörlerin kanca itici pabuçları vardır. Bu itici pabuçlar ile kesimi tamamlanmış koyunlar yaklaşık 30 ile 45 derece eğimle yükseltilerek kanama monorayına aktarılır.

   

  Kaldırma elevatörü 2,2 kw. gücünde ve sonsuz vidalı motor redüktör ile çalıştırılır. Şasenin alt kısmına monte edilen gerdirme dişlisi motor redüktöründen hareket alan sistem çarkıyla çalışır. Dişliler şaselere rulman ile yataklanır. Burada kullanılan zincir makaralıra polyamid malzemeden imal edilmiştir.

   

  Bu elevatör çelikten imal edildiğinde tüm gövdesi sıcak daldırma galvaniz ile kaplanır veya tamamen paslanmaz malzemeden yapılır.