Türkçe English
TeknikBilgi

Alüminyum Nedir?


         Magnezyum, berilyum gibi düşük yoğunluğa sahip metaller grubundandır ve yoğunluğu yaklaşık 2.7 g/cm3. Saf haldeyken yumuşak ve yüzeydeki ince oksit filminden dolayı mat gümüşümsü renktedir. Alüminyum zehirleyici ve manyetik değildir. Karbon içermediği için kıvılcım çıkarmaz. Alüminyum alaşımları, iki ana gruba ayrılırlar. Yaşlanma ile sertleşebilenler ve yaşlanma ısıl işlemine cevap vermiyenler.

 

   Yaşlaşma ile sertleşenler, AA 2000, AA 6000, ve AA 7000 gruplarından oluşturur. Diğer  gruplar ise AA1000, AA3000, AA4000 ve AA5000 dan oluşur. Bu her grupun temel alaşım elemetine ilave olarak diğer elementleri de malzemenin özelliklerini artırmak amacıyla kullanılırlar. Örneğin AA 1000 grubu saf alüminyum dan oluşur. Alaşım elementleri yok denecek kadar azdır. Özellikle folyo gibi yassı mamül olarak kullanılırlar.  Diğer taraftan AA6000 grubunda ise temel alaşım elementi olarak magnezyum ve silisyum vardır.

 

   Piyasada en çok kullanılan sertleşebilen alaşım grubunu oluşturur. Yassı saç ve ekstrüzyon ürünleri halinde piyasada satılırlar. AA7000 grubu ise alüminyum alaşımları grubunun en yüksek mukavemete sahip alaşımlarını içerir. Bundan dolayı uçak sanayinde geniş kullanım alanı bulmuşlardır. Bunun dışında alüminyum alaşımlarının döküm ile şekil verilen grubu ise, standarlar da Axxx üç hane ile temsil edilirler.  Alüminyum çok çeşitli sanayi kollarında kullanım alanı bulmuştur.

 

    Örneğin ; Gıda ilaç sanayinden, araba motorları ve uçak saçları.